Nem fognak eltűnni a személyes tárgyalások, ám a céges pénzügyek jó részét már most is könnyen lehet automatizálni. Czimer Gergely, a Raiffeisen Bank vállalati digitális és fizetési megoldások területének vezetője integrált, a kereskedői fizetéseket és a napi pénzügyeket is kezelő irányítóközpontot ajánl a bank ügyfeleinek.
Nem néz ki jól most a nemzetközi pénzpiacon, hogy egy nagy adóssággal rendelkező ország, amelyik jelentős ikerdeficitet halmoz fel, nem igyekszik jobban csökkenteni a költségvetési hiányát – hangzott el a Raiffeisen Bank elemzőinek szerdai sajtóbeszélgetésén. A szakemberek szerint egy időre elbúcsúzhatunk a 400 alatti euróárfolyamtól, és az sem zárható ki, hogy látunk még új mélypontokat a forinttól.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist, lapunk napi podcastjének csütörtöki adása. A mai műsor első részében az elmúlt hónapokban látott tőzsdei zuhanásról, a leginkább érintett szektorokról, részvényekről kérdeztük Kövesy Károlyt, a Portfolio Részvény rovatának elemzőjét. Az adás második részében Harmati Lászlóval, az Erste Bank vezérigazgató-helyettesével, majd Kementzey Ferenccel, a Raiffeisen Bank vezérigazgató-helyettesével készített interjúink hallgathatók meg, amelyeket a keddi Portfolio Hitelezés 2022 konferencián rögzítettünk.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist, lapunk napi podcastjének keddi adása. A mai műsor rendhagyó volt, mivel azt nem lapunk stúdiójában, hanem a Portfolio Hitelezés konferenciáján rögzítettük, amely kedden, a budapesti Kempinski Hotelben került megrendezére. Az adásban előbb Zolnai György, a Raiffeisen Bank vezérigazgatója, másodikként Simák Pál, a CIB Bank elnök-vezérigazgatója, végül pedig Jelasity Radován, az ERSTE elnök-vezérigazgatója, a Magyar Bankszövetség elnöke szólalt meg. Az interjúkban egyebek mellett szóba került, hogy az infláció látszódik-e már a hazai hitelkeresleten, hogy fennáll-e a credit crunch veszélye, hogy milyen hatásai vannak a kormányzati kamatstopnak, és persze arról is megkérdeztük interjúalanyainkat, hogy a költségvetési kiigazítás tekintetében mennyire reális a bankszektortól a jelenleginél nagyobb befizetést várni a magyar büdzsébe. Az interjúkat egymás után, minimális szerkesztéssel közöljük.
Május 17-én a magyar bankszektor és hitelpiac egyik legnagyobb éves találkozójára kerül sor a hibrid formában zajló Portfolio Hitelezés 2022 konferencián. Kementzey Ferencet, a kkv-hitelezési kerekasztal résztvevőjét kérdeztük előzetesen a kkv-hitelpiac alakulásáról. A Raiffeisen Bank vezérigazgató-helyettese elmondta: a beruházási hitelkereslet visszaesésével is számolnak idén.
Jelentős, a GDP egy-másfél százalékát kitevő költségvetési kiigazításra lesz szüksége a magyar kormánynak idén, majd a 2023-as büdzsében tovább kell lefaragni a hiányt – emelték ki a Raiffeisen Bank elemzői csütörtöki sajtóbeszélgetésükön. Az intézkedéseknek szerintük lesz még egy további negatív következménye: romlik majd a gazdaság növekedési képessége, így jövőre már csak 2 százalékos bővülést jósolnak.
Idén átlagosan 9% lehet a magyar infláció, és ez 2023-ban is csak 7%-ra csökken – jósolják friss elemzésükben a Raiffeisen Bank szakemberei. Ez az előrejelzés sokkoló lehet, hiszen még néhány hete is 6-7 százalékra várták az elemzők az átlagos áremelkedési ütemet. Így pedig megvalósulhat az is, amitől eddig csak féltünk: két számjegyű inflációs ráta is jöhet az év során.
Az utóbbi időszakban kialakult bizonytalanságok hatására is jelentősen felértékelődött a vállalati ügyfelek szemében a banki kapcsolattartás. A cégek azonban már nemcsak az egyszerű ügyintézést, hanem a közös gondolkodást, a komplex problémákba bevonódást is igénylik a bankoktól. Jakab Ákost, a Raiffeisen Bank vállalati és befektetési banki üzletágvezetőjét a jövő kihívásairól is kérdeztük.
Sok a hasonlóság a 2008-as pénzügyi és a tavalyi koronavírus-válság között, a pandémia mégis nagyban különbözik annyiban, hogy az senkit sem hagyott érintetlenül – mondta Bálint Attila, a Raiffeisen Private Banking vezére a Portfolio-nak adott interjúban. A szakember szerint nincs lényegi változás abban, hogy 25 éve és most is tulajdonképpen egy ingatlan árát várják el minimumként a potenciális megtakarítóktól, de ezt a döntést nem könnyű meghozni. Az interjúban kitért arra is, milyen jövőt lát a hazai privátbanki piac előtt, és miért gondolja úgy, hogy a válságok a legemlékezetesebbek a szektor elmúlt 25 évét nézve.
Idén akár 5 százalékos GDP-növekedés is jöhet Magyarországon, 2022-ben pedig még ennél is erőteljesebb lehet a gazdaság visszapattanása a válságból – hangzott el a Raiffeisen Bank elemzőinek szerdai sajtóbeszélgetésén. A szakemberek szerint már a második negyedévtől begyújthatja a rakétákat a gazdaság, az év végére pedig a forint is talpra állhat.
A gazdasági kilábalás pályájáról és üteméről, a magyar gazdaság közép távú kilátásairól fejtették ki meglátásaikat magyar bankok vezető elemzői a Budapest Economic Foum második panelbeszélgetésében. Suppan Gergelytől, a Takarékbank elemzőjétől például elhangzott, hogy szerinte a jövő évi vakcinával itt gazdasági eufória alakulhat ki, Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője a 2022-es választások előtt akár jelentős személyi jövedelemadó csökkentést is el tud képzelni, miközben 3 éves távon 400 feletti euró lehetőségére utalt. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője pedig a minap bejelentett nagymértékű orvosi béremelés körüli dilemmákat vetette fel szintén a közelgő 2022-es választások előtt. Török Zoltán egyébként úgy látja, hogy az egészségügy terén minap látott lépések inkább csak tűzoltást jelentenek az igazi problémák kezelése nélkül.
Az eddig ismert statisztikák és elemzések alapján a jelenlegi válságnak négy szakaszát lehet elkülöníteni – olvasható a Raiffeisen Bank negyedéves elemzésében. A bank szakemberei szerint már április-májusban elkezdődhet a korlátozások lassú kivezetése, a válság utáni új korszakba viszont csak az év végén vagy 2021 első felében léphetünk be.
Egyelőre nehéz megjósolni, mit léphet márciusban az MNB azt követően, hogy a héten Nagy Márton arról beszélt, hogy minden eszközt készek bevetni az infláció ellen. A Raiffeisen Bank elemzői szerint ugyan a piacon már kamatemelést áraznak, könnyen lehet, hogy a jegybank kitart még az utolsó pillanatig, csak megpróbálja elhitetni a közelgő szigorítást.
Hiába látjuk, hogy megint elkezdődött a vita a magyar euró bevezetéséről, komolyabban várhatóan még évekig nem kerül majd szóba ez a téma – hangzott el a Raiffeisen Bank csütörtöki elemzői beszélgetésén. A bank szakemberei szerint Nyugat-Európa idén elérheti a gazdasági ciklus alját, Magyarország pedig nem a romló külső környezet miatt lassul, hanem azért, mert kifulladt néhány „rakétánk”.
Az Európai Bíróság október 3-án fontos döntést hoz arról, hogy jogszerűek voltak-e a Raiffeisen Bank által nyújtott devizahitelek. Ha igen, évekre elbúcsúzhat a profittól a lengyel bankszektor – számol be a hírről a Reuters.
A magyar gazdaság nagyon jó helyzetben van, a kérdés az, vajon meddig képes a mostanihoz hasonló ütemben fejlődni - fejtette ki Török Zoltán, a Raiffeisen Bank Zrt. vezető elemzője a pénzintézet csütörtöki sajtótájékoztatóján Budapesten.
Felülvizsgálják a szabályokat, a kínai nagykövetség rögtön tiltakozott.
411 felett indul a nap az euróhoz képest.
Izgalmakban most sincs hiány.
A Kossuth Rádióban beszélt erről a kormányfő.
A háború eszkalációjával kapcsolatos félelmek táplálják a ralit.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?